V současné době je stále jednodušší pořízení vysoce kvalitního videa. Není třeba kupovat drahé digitální zrcadlovky (DSLR neboli Digital Single-Lens Reflex camera). K natočení skvělého videa vám v současné době stačí mobilní telefon nejlépe používaný v kombinaci s gimballem – jinými slovy speciálním stabilizačním zařízením. Základem jak dosáhnout kvalitního výstupu není ale dobrý telefon. Základem je totiž znalost kompozice.

1. SPRÁVNÝ POMĚR STRAN

Nezapomínejte na to, kde video poběží. Poměr stran hraje klíčovou roli

2. PRAVIDLA TŘETIN

Pokud to jde, usnadněte si práci zajímavým nástrojem

3. HLOUBKA OBRAZU

Nezapomínejte na místo, kde natáčíte

4. FILMOVÉ ZÁBĚRY

Kombinace prostřihů je ve videu nezbytná a dodává mu dynamiku

4. HLEDEJTE INSPIRACI

Sledujte filmy od vašeho oblíbeného režiséra. Nechte se inspirovat.

1. Zvolte správný poměr stran

Video lze natočit v různých poměrech. Pole působnosti v tomto ohledu ještě prohloubily odlišné formáty na různých sociálních sítích. Uvědomte si, pro jakou platformu video hodláte připravit. Za standardní poměr považujeme 16:9. Jde o poměr, který je běžný u klasických videí na YouTube nebo FB. Celou hru proměnily na ruby Instagram Stories, které přišly s poměrem 9:16. V minulosti se na druhé straně používal poměr 4:3. Pokud se tak dostanete k repríze nějakého starého pořadu, tak se občas stane, že se setkáte s videem, které neodpovídá obrazu vaší širokoúhlé televize.

Pokud máte více sociálních sítí a chystáte se pro ně připravit vlastní video obsah, tak nezapomínejte na poměry stran. Natočené 16:9 video pak totiž těžko použijete ve formátu pro Stories nebo Reels. Pokud chcete pracovat s takzvaným cropováním obrazu, kdy měníte rozměry videa, natáčejte video ve větším rozlišení, aby následně neztratil obraz svoji kvalitu.

 

Rozlišení a poměry stran: 

2160p: 3840 x 2160

1440p: 2560 x 1440

1080p: 1920 x 1080

720p: 1280 x 720

480p: 854 x 480

360p: 640 x 360

240p: 426 x 240

2. Pravidlo třetin

Základní pravidlo používané nejenom ve videu je pravidlo třetin. Jde o nástroj, pomocí kterého nastavíte správnou kompozici. Je to kompas, který si postupně intuitivně a automaticky osvojíte.

Po rozdělení obrazu na třetiny vzniknou čtyři důležité průsečíky. Ústřední motivy vašeho zájmu je důležité vkládat poblíž nich. Snažte se vyvarovat středové kompozici. Hlavní objekt tak dejte například více doleva k prvním průsečíkům. A vedlejší objekty napravo. Sledování obrazů nebo videa funguje stejně jako při čtení – tedy zleva doprava.

Při natáčení například korporátních videí se často využívá pravidlo krátké a dlouhé strany. To znamená, že respondent je posazený ve videu více doleva na krátkou stranu. Pravá neboli dlouhá strana je volnější. Důležité je, aby moderátor pokládal otázky z dlouhé strany, aby se respondent nedíval přes krátkou stranu. Nyní je zapotřebí si pouze vybrat, jestli bude vaše dlouhá a krátká strana zleva nebo zprava.

Zajímavé je i pravidlo 180°. Pro udržení divákovi pozornosti je vhodné, pokud to situace umožňuje, měnit úhly záběrů. To znamená střídat záběry z profilu se záběry ze stran. Pro ještě větší upoutání diváka je dobré nezapomínat i na moderátora. Tady získáte možnost ještě více prostřihů. Atraktivní je natáčet zpoza respondenta a naopak moderátora. Kdy je například vidět kus rozmazané hlavy nebo části těla. Podobné prostřihy používá například DVTV ve své talkshow. Video dodá tento prvek více dramatičnosti.

Pokud máte zajímavé místo, neupozaďujte jej a využijte širší záběr pro zachycení celé postavy se zachováním pravidla tří třetin.

 

3. Nezapomínejte na hloubku obrazu

Zásadním faktorem ve vašem videu je prostředí. To podtrhává samotný příběh, který chcete předat zaujatému divákovi. Pokud splníte všechny technické požadavky, ale budete natáčet na místě, které je neatraktivní, tak pozornost potenciálního diváka nebo klienta nezaujmete. Vybírejte tak zajímavá místa. Vyhýbejte se natáčení před bílou stěnou nebo jednotvárným pozadím.

Využijte prostoru, ve kterém jste. Pokud jde o tematické prostředí, tak ho neupozaďujte. Natáčíte video o vaší firmě? Nebojte se zajít do kanceláře, kde jsou kolegové, využijte hloubku ostrosti, kdy je hlavní osobnost zaostřena a za ní jsou vidět rozmazaní pracovníci. Hloubka ostrosti závisí na nastavené cloně. S vyšší clonovou hodnotou se tak zvyšuje hloubka ostrosti.

Pokuste se vytáhnout hlavní objekt. K tomu vám dopomohou světla v pozadí. Vhodné je použít i jiné barvy, které popředí krásně vytáhnou. Rozhodně nezapomínejte celkově na dobré nasvětlení. Skvělou inspirací je YouTuber Petr Mára.

4. Střídejte záběry od celku po detail

Jak natočit video, aby nebylo monotónní? Důležité je střídat různé záběry. Dosáhneme toho podle jednoduché poučky, která začíná u velkého celku. Jednoduše řečeno jde o širokoúhlý záběr kompletního místa. Následuje celek, polocelek, polodetail, detail a velký detail. Názorným příkladem je obrázek výše. Záběry můžete tímto způsobem střídat. V tomto ohledu je nicméně dobré měnit i úhly pohledu.

Se záběry od velkého celku po velký detail lze pracovat i postprodukčně. Ale musíte natáčet ve vyšším rozlišení, než plánujete stříhat video. Pokud například natáčíte video ve 4K, ale stříháte ve Full HD, pak můžete cropovat. To znamená, že lze záběry roztahovat bez ztracení kvality finálního výstupu. Každý video tvůrce má svůj rukopis a vlastní styl, kterým natáčí. Je to to samé jako u malíře, nebo spisovatele. Oba dva zapadají do určité oblasti, věnují se jinému útvaru. To samé platí i u video tvůrců. Většinou jejich konečná díla ovlivňovaly ale i jiné osoby. Zásadní radou je tak nebát se inspirovat jinými lidmi a umělci.

U videa se můžete inspirovat i z hlediska kompozice, hrou se světly a stíny a to oblíbenými fotografy. I statické objekty nám mohou předat feeling, který pozitivně ovlivní naši tvorbu. Zdrojem inspirace je samozřejmě televizní reklama. Osobně doporučuji ale sledovat filmy, které často přinášejí do celého odvětví video makingu nové trendy. Všímejte si, jaké používají přechody, jak si opět hrají se světlem, nebo jakým způsobem používají dříve zmiňovanou hloubku ostrosti. Zaměřte se na detaily, které běžného diváka nenapadnou zohlednit.

Inspiraci naleznete ale i v různých instruktážních videích, kterých je na YouTube celá řada. Skvělý obsah vydává například Parker Walbeck nebo třeba i Peter McKinnon.

Zajímá vás, jak natočit efektivní video pro sociální sítě? Pak si přečtěte článek ZDE.

5. Nebojte se nechat inspirovat

Svět nabízí inspirace prakticky na každém rohu. Člověk milující audiovizuální tvorbu může hledat inspirace ve filmech, reklamách nebo na různých YouTubových kanálech. Fantazii se v tomto meze nekladou.

Už jen samotným puštěním filmu na Netflixu se můžete nechat obohatit řadou věcí od samotné kompozice, barevnosti, střihu, animací a dalších věcí. Zaměřte se i na samotný sound design filmů a reklam. Čím víc smyslů u diváka zasáhnete, tím lépe si získáte jeho pozornost.