Zaujmout je v prostředí sociálních sítí a celého internetu stále obtížnější. Z této perspektivy je důležité zasáhnout cílové skupině co možná nejvíce smyslů. Tuto potřebu v rámci marketingu umocňuje ještě stále se zrychlující doba. Konzumenti obsahu tak nemají čas ani chuť číst. Proto raději vyhledávají podcasty nebo video s titulky. Někdo možná namítne, že koronavirus svět trochu zpomalil. V prostředí e-commerce a internetu je tomu ale naopak.  V této době vám nemusí ujet vlak, ale přímo Šinkansen, který doženete jen horko těžko.

1. AUDIOVIZUÁLNÍ ZÁBĚR

Video není jednoduchá disciplína. Je zapotřebí myslet na všechno. Kvalitně natočené video, kvalitní zvuk a opatření titulků.

2. PŮSOBIVÁ GRAFIKA

Video není pouze o natočení. K zaujetí konzumentů pomáhají i různé grafické prvky a nebo poutáve přechody.

3. PLACENÁ PROPAGACE

Některé sociální sítě potřebují nakrmit. Jinak může i kvalitní video přijít vniveč.

4. INTERNETOVÝ ZAHRADNÍK

Využívejte kontaktů, sdílejte a označujte video ve správných zájmových skupinách. Prostě seedujte!

5. CONTENT FIRST

Pokud máte možnost vytvořit obsah s přidanou hodnout, tak hurá do toho!

1. Zasáhněte pozornost do černého

Sociální sítě a internet jsou zaplavené obsahem. Člověka zahlcuje ze všech stran a ten je tak přesycený, že zaujmout jej je stále komplikovanější. Kvalitně zpracované video doplněné o dynamické audio, sound design a titulky je cestou, jak oslovit potenciální zákazníky, ale i třeba přelstít zrádný algoritmus sociálních sítí. Cesta v úspěšném boji o pozornost je trnitá.

Co je to vlastně sound design? Většina věcí má svůj charakteristický zvuk. Pokud jste jej nezaznamenali, neznamená, že není možné stáhnout například audio fx tekoucí vody z internetu. Bacha ale na autorská práva, která se vztahují i na tuto oblast. Důležité je tak využívat autorizované video nebo audio banky. Důležité je i obohatit video s mluveným slovem o textový přepis. Nejenom cestu jak přidat titulky na různé sociální sítě se dozvíte ZDE.

2. Infografika s motion grafikou táhnou

Video je zapotřebí obohatit o působivou grafiku nebo dokonce pohyblivou motion grafiku. V prostředí internetu je mnoho bank, které nabízí různé templaty, jež je možné upravit ve střihačských programech, jako jsou například Adobe Premiere nebo After Effects. Většinou jde o video banky, které jsou zpoplatněny. Příkladem je Storyblocks.

V rámci tohoto bodu bychom neměli zapomínat ani na atraktivitu a funkčnost samotného kanálu na sociálních sítích. Více informací o tom, jak vytvořit firemní facebookový profil se dozvíte ZDE.

Optimalizujte obsah pro socky

Důležitým faktorem je i přizpůsobení videa pro různé sociální sítě. Každá sociální síť vyžaduje různé finální exporty. Předpřipravené presety pro export můžete nastavit v Adobe Premiere, kde si můžete zvolit přímo rozlišení pro FB nebo YT. Instagram má specifické požadavky pro Reels a Stories, kde musíte exportovat video ve formátu 1080×1920. Do Reels bylo zpočátku možné nahrávat 15vteřinové video. Tento čas se postupem času navýšil na 30 sekund. Nyní můžete nahrávat dokonce až minutové video.

3. Nasypejte do videa drobáky

Bez podpoření video obsahu finančními prostředky se na některých sociálních sítích neobejdete. Názorným příkladem je Facebook nebo YouTube. Na těchto platformách se vyplácí podpořit video obsah nějakou tou kačkou. Nejlepší je začít na menších částkách. Podpořit své video třeba po dobu čtrnácti dní 200 Kč. V reklamním manažeru zkoušet zasáhnout správnou cílovou skupinu a správně specifikované okruhy uživatelů. Na základě toho si vyprofilujete reklamní sadu, jež přinese kýžené výsledky v podobě nových zákazníků.

Velice dobrý organický obsah nabízí stále Instagram Reels. Snažte se tak tuto platformu využívat! Solidní dosahy bez nutnosti placení propagace nebudou trvat věčně!

4. Sázejte obsah na správná místa

Seeding neboli šíření obsahu v různých zájmových skupinách, spřátelených firmách nebo prostřednictvím různých influencerů je nástroj, který vám může zajistit velice slušné dosahy. Podmaňte si média, která konzumuje vaše cílová skupina. Vytvářejte obsah, který ostatní přesdílí. Hledejte zájmové skupiny na Facebooku a sdílejte na nich obsah, jež se do nich hodí. Dejte si pozor na spamování. Tím můžete potenciální zákazníky spíše odradit.

5. Obsah na prvním místě

Vytvářejte obsah s vysokou přidanou hodnou, který zpropaguje vás, ale na druhou stranu bude i atraktivní pro ostatní konzumenty. Přesycení klasickou reklamou velice komplikuje dříve běžnou propagaci. Tipem může být CSR (corporate social marketing) neboli marketing zaměřený na sociální problematiku. Vaše firma tak může podporovat všeobecně známý sociální problém.

Příkladem může být i zajímavé využití produktu v praxi. My jsme se například zaměřili na Dakar, kdy náš klient dodával revoluční světla jednomu z českých závodníků. Vytvořili jsme tak několikadílný pořad, který se zaměřoval nejenom nejenom na světla.