V sobotu 27. května 2023 jsme měli tu čest natočit slavnostní událost 70 let LIAZu v Mnichově Hradišti. Je třeba poznamenat, že nejde o nic malého. Jedná se o event, který ve velké míře přesáhl hranice Středočeského kraje a rezonoval v rámci největších mediálních domů v Česku. My jsme měli tu čest připravit upoutávku, video ze samotné události, ale i speciální dokument, který se promítal v kině. Pojďme si rekapitulovat, co jsme pro město, které symbolizuje vstupní bránu do Českého ráje připravili. 

Propagace před akcí

1. Renovace dakarského speciálu

V rámci upoutávky pro den LIAZ v Mnichově Hradišti byl stěžejní historický dakarský speciál, který dříve pilotovala posádky v čele s Jiřím Moskalem, Jaroslavem Joklíkem a Františkem Vojtíškem. Toto legendární auto se v roce 1988 umístilo na druhém místě na Rallye Paříž-Dakar v kategorii kamiónů. Rekonstrukci si vzal pak v letošním roce na starost Ondřej Liška.

Dakarská LIAZka je neodmyslitelný symbol Libereckých automobilových závodů. Silná symbolika je faktor, o nějž je dobré se v rámci propagace opírat. I proto jsme se vydali do Veselé u Mnichova Hradiště, kde Liška vůz rekonstruoval. Připravili jsme tak rozhovory se samotným renovátorem a se starostou Mnichova Hradiště Jiřím Plíhalem, který se zmínil o chystaném sběratelském modelu vozu. Ten slavnostně vyšel přímo pro tuto událost. Do upoutávky jsme použili ilustrační záběry legendárního. Rozhovor s panem Liškou jsme si prozatím schovali do šuplíku.

 

2. Upoutávka:

Další část upoutávky vykreslovala jednotlivé části města, jež během programu 70 let LIAZ zaplnily legendární nákladní vozy. Průvodcem se stal jeden z pořadatelů a tiskový mluvčí Mnichova Hradiště Martin Weiss. Ten představil kompletní program.

Začalo se s postprodukcí videí, kdy jsme připravili ještě speciální video pro Obchodní centrum Olympia, které den před akcí v Mnichově Hradišti uspořádalo ochutnávku v podobě vozů LIAZ zaparkovaných před mladoboleslavským obchoďákem. Tato výstavka měla být doslova takovým teaserem pro hlavní událost v Mnichově Hradišti. Následně jsme připravili formát pro Instagram Reels a hlavní video pro YouTube a Facebook.

Cílová skupina této události se ve velké míře pohybuje na sociální síti Facebook. Z tohoto pohledu odpovídaly i dosahy, které byly na Facebooku zdaleka největší. Slušný zásah zaznamenal i YouTube.

Historický dokument o LIAZu

Zapomenutá historická videa a skvělá práce Muzea

Město Mnichovo Hradiště přemýšlelo nad událostí komplexně a snažilo se uspokojit návštěvníky ze všech různých směrů. Jedním důležitým prvkem bylo kino a promítání krátkého dokumentu o historii této věhlasné české fabriky.

Kino bylo od začátku až do konce narvané. Potvrdilo se, že je ze strany návštěvníků o historické milníky zájem. Otočilo se zde přes 2500 lidí. I když se na dokumentu a především na sbírání materiálů začalo pracovat koncem roku 2022, tak se dokázalo vypátrat velice zajímavé úlovky. Velké díky patří zejména Karlu Hubačovi, jenž se o hledání těchto historických pramenů zasloužil v největší míře. Dále pak Janě Dumkové, která se postarala o odbornou podporu.

Dokumentární snímek o závodu LIAZ Mnichovo Hradiště vznikl při příležitosti připomínky 70. výročí vzniku samostatného závodu v roce 1953. Vytvořilo jej Muzeum města Mnichovo Hradiště na základě získaných a následně zdigitalizovaných historických fotografií a videí, jednak z muzejního fondu LIAZu, jednak od soukromých osob. Doplňují jej unikátní záběry Krátkého filmu Praha, které Město Mnichovo Hradiště zakoupilo a samotný film i financovalo.
Snímek si neklade za cíl představit souhrnnou historii mnichovohradišťského závodu, ale zachycuje výběr témat a momentů napříč minulostí. V budoucnu bychom jej rádi rozšířili o vzpomínky pamětníků i další získané audiovizuální materiály. Jakýkoli nový tematický příspěvek je vítán.
Postprodukce a střih:
Michal Kvapil ze společnosti Adlien

Scénář:
Karel Hubač

Videozáběry:
Ing. Pavel Záleský, KRÁTKÝ FILM PRAHA a.s., PZO Motokov, Škoda LIAZ a.s., Ing. Petr Rydval, Michal Kvapil, Václav Vopat, Karel Hubač, Aleš Rychlý

Fotografie:
Adolf Raška, Ing. Vladimír Polívka, Ing. Pavel Záleský, Jiří Moskal, Jan Filip, Karel Havlín, Jan Adam, Jan Patočka, Karel Václavík, Ing. Vratislav Šverma, Ing. Aleš Jirásek, Miroslava Rydvalová, Eva Moravčíková, Anna Rýgelová, Michala Mydlářová, Jan Touš, Jiří Opálecký, Vilém Heckel, Jaroslav Havlík, Jindřich Füši, Štefan Berežný, Václav Toman, fotoarchiv Muzea města Mnichovo Hradiště

Střih a postprodukce:
Michal Kvapil, Adlien
Scénář, digitalizace a editace fotografií: Karel Hubač
Odborná spolupráce: Jana Dumková
Digitalizace videí: Milan Mlejnek, videomlejnek.cz

Aftermovie

1. Facebook, YT, IG Reels a ohromné dosahy 

Závěrečné video ze Dne LIAZ v Mnichově Hradišti má celkem dlouhou stopáž. Původně jsme přemýšleli pojmout video čistě jako krátké aftermovie. Nakonec jsme připravili video rekapitulující celý den zaměřené na samotné účastníky.

Mezi nimi figuroval i legendární řidič Dakaru Jiří Moskal. A tady se skvěle hodilo propojení rozhovorů renovátora legendární dakarské LIAZky Ondřeje Lišky. Video si neklade za cíl shrnout komplexně vše. Jde o krátký reportážní snímek s dokumentárními prvky. Snažili jsme se zachytit náladu a emoce, které tento den přinesl a doufáme, že se nám to podařilo. Co si o našich videích z události 70 let LIAZ myslíte? Klidně napište do komentářů pod článek.

Shrnutí události

Téma LIAZu se ukázalo jako velice věrné zájmu mnoha nadšenců. Velikou zásluhu na dosazích a úspěchu celé akce má organizační tým v čele s Dominikem Malým z Klubu Mnichovo Hradiště, radním Ondřejem Knoblochem, referentem kultury Mnichova Hradiště Alešem Rychlým, tiskovým mluvčím MH Martinem Weissem a pracovníky z Muzea Mnichova Hradiště, mezi které patří Jana Dumková a Karel Hubač.

Na to, že se akce začala plánovat až na sklonku roku 2022, tak se podařilo uspořádat událost, která se navždy zapíše do české motoristické historie.